blog - Şirketiniz Dijital Dönüşümün Neresinde?
Şirketiniz Dijital Dönüşümün Neresinde?


Sosyal medya, mobilite, büyük veri analitiği, endüstrü 4.0, nesnelerin interneti gibi dijital teknoloji kavramları hergeçen gün kişilerin ve kurumların gündeminde daha çok yer etmeye devam ediyor. 

We Are Social ve Hootsuite tarafından her yıl yapılan Global Digital araştırmasının 2018 göstergeleri çok çarpıcı

  • İnternet kullanıcı sayıs 4 milyarı aştı.
  • Çoğunluğu akıllı telefon olmak kaydıyla 5,2 milyar kişi mobil telefon kullanmakta
  • Sayısı 3,2 milyara yaklaşan sosyal medya kullanıcılarının her 10’undan 9’u sosyal medyaya mobil cihaz üzerinden erişiyor.

Dünya nüfusunun yarısı artık online durumda ve her 3 kişiden ikisinin mobil telefonu var.Sadece geçtiğimiz yıl 200 milyon insan ilk mobil telefonlarının sahibi oldu. GlobalWebIndex’in son verilerine göre insanlar bir günde ortalama 6 saatlerini internet bağlantılı cihazlar ve hizmetler üzerinde geçiriyor. Sadece bu rakamlar bile gelecek yıllarda dijitalleşme konusunda kaşrılaşacağımız genişlemenin göstergesi.

Bu şu demek müşterilerimiz ve hatta çalışanlarımız hızla dijitalleşiyor. Çalışanların bir çoğu işyerlerinde kullandıkları teknolojiye kıyasla evlerinde ve özel alanlarında daha dijitalleşmiş bir hayat sürüyor. Müşteriler çoğunlukla kendilerine mal ve hizmet satmaya çalışan şirketlere göre daha teknolojik.

Dijitalleşme konusunda verilen örneklerde daha doğuştan dijital yerli diyebileceğimiz Google, Amazon, Faacebook gibi örnekler ön plana çıksa da diğer geleneksel sektörler ve şirketlerdeki durumlar gözardı edilebiliyor.

Digirati diye adlandırılan bir kavram var. Digital + Literati kelimelerinin birleşiminden oluşan ve  önceleri bireyler için kulanılan bu kelimenin tam karşılığı “Dijitalleşmenin Elitleri”. Wikipedia’ya göre sosyal medya, dijital içerik, bilişim endüstrisi ve online toplulukların elitleri olan bu kişiler daha çok bilişim konusunda çalışan ünlü bilimadamları, bilişim dergi yazar ve editörleri, digital alanda hizmet veren danışmanlar, bloggerlar, uzun yllara dayanan tecrübe ve geçmişleri ile bilişim dünyasının duayenlerinden oluşuyor.

Digirati, iş dünyasında dijitalleşme konusunda tam olgunluğa ulaşmış şirketler için de bir kategorizasyon olarak kullanılmaya başlamış durumda.

Capgemini Consulting ve MIT Center for Digital Business ortaklaşa yaptıkları çalışmada Dijitalleşmeyi iki yönüyle inceliyor ve bu iki yöndeki olgunluklarına göre Dijitalleşme yolculuğunda şirketleri 4 kategoriye ayırıyor.

Kaynak: Capgemini – MIT Sloan “How digital leaders outperform their peers in every industry” çalışması.

Digirati’ler (Dijital Liderler): Dijital dönüşümün işlerine nasıl değer kattığının farkında olan, kurum vizyonu haline getirebilmiş, dijital teknolojilere yatırım yaparken dijital kültürün kurum içerisinde de yaygınlaşmasını ve kabul görmesini, işin ayrılmaz bir parçası haline gelmesini başarmış şirketler. Dijitalleşme ile rekabet avantajlarını devamlı yükseltirler.  Bu kategoride yüksek teknoloji şirketleri, bankalar, telecom şirketleri ve perakendeciler yoğunluktadır.

Fashionistas (Modayı Takip Edenler):  Dijital ürün, çözüm ve hizmetlerin satın alınmasında epey ileriye gitmiş şirketler ancak bu uygulamaların bazıları iyi implemente edilmiş ve kullanılabilir seviyedeyken bazılarından ise yeterli verimi alamaz durumdalar. Değişim konusunda motivasyonları yüksek olsa da dijital dönüşüm stratejileri gerçek ticari kazançlarını en üst seviyeye çıkarma konusundaki temel bilgi ve kültür değişimini yeterince kapsamamakta.  Uygulamaları birbirinden kopuk olduğu için dijitalleşmede yeterli sinerjiyi yaratamıyorlar. Bazı iş birimlerinde dijitalleşme oranı ve kültürü yüksek seviyede olsa da kurumsal bütüne bakıldığında bu çeyrekte yer alıyorlar. Bu kategorideki işletmelere seyahat ve konaklama endüstrisindeki şirketler örnek verilebilir.

Digital Beginners (Yeni Başlayanlar): Dijital yetenekleri henüz yeterince gelişmemiş olsa da ERP veya e-ticaret gibi geleneksel teknolojilere yatırm yapmış ve bu alanda olgunlaşmış firmalar olabiliyorlar. Bazı şirketler kazayla burada olmaktan çok bu konumda olmayı bilinçli olarak tercih ediyor. Etkin bir kültürel değişim yönetimi yapmak yerine, temkinli ve küçük yatırımlarla dijital dönüşümü adım adım deneyimlemeyi tercih edenler de bu kategoride yer alabiliyor. Ancak bu kategori dijitalleşme kavramından ve bileşenlerinden habersiz şirketleri de kapsıyor.  Tıbbi ürünler satan şirketler, FMCG ve üretim şirketleri bu kategoride daha çok yoğunlaşmış durumda.

Digital Conservatives (Dijital Muhafazakarlar): Dijital yatırımların iyi yönetilmesini sağlamak için gerekli yönetişim gücüne, kurumsal kültüre ve vizyona sahip olsalar da yenilik konuunda ihtiyatlı davranmayı tercih edebiliyorlar. Dijital trendlerin getireceği değer kadar verebileceği muhtemel hasarlara da yoğunlaşıyorlar. Akıllı harcama yapmayı hedeflemelerine rağmen bu dikkatli yaklaşımları pek çok dijital yenilik ve braberinde elde edecekleri rekabet fırsatını kaybetmelerine de sebep olabiliyor.  Sigorta şirketleri, kamu hizmeti veren kurumlar bu kategoriye örnek verilebilir.

Her ne kadar yukarıdaki tanımlarda farklı sektörlerden bahsedilmiş olsa da genel olarak sektörün dijital yetkinliğinden bağımsız olarak istisnasız her sektörün kendi Digirati’leri mevcut ve dijital liderler yaşadıkları bu dönüşümün meyvelerini yiyerek rakiplerinin hep bir adım önünde olmaya devam ediyorlar. Evet dijital dönüşüm, özellikle de dijital dönüşüm kültürünün ve yönetim derinliğinin sağlanması bir günde olan birşey değil, belki de yıllar alacak bir süreç. Ancak bunu gerçekleştirmiş ve faydasını görmeye başlamış olan rakiplerinize, müşterilerinizin yaşadığı dijital dönüşüme, çalışanlarınızın dijitalleşmedeki yetkinlilerine baktığınızda bugunün bile başlamak için geç olduğunu siz de görebilirsiniz.

Aşağıdaki ifadeler doğrudan Capgemini ve MIT Sloan tarafından 400 işletme üzerinde 2 yıl süren araştırma çalışmasından çıkan sonuçlar. Kulak vermekte fayda var.

  • Dijital olgunluk önemlidir.  Digirati’ler rakiplerine göre çok daha karlılar ve Pazar onları ödüllendiriyor.
  • Hiçbir işletme dijital transformasyona karşı doğrudan bağışıklık sahibi değil. Heri şletme kendi sektöründe Digirati rakipleri ile başetmek zorunda.
  • Dijital olgunluk zaman alan bir süreçtir. Bu yüzden her endüstrideki yöneticiler acil olarak dijital dönüşümün getirdiği fırsatlar ve tehditler üzerinde düşünmeli ve aksiyon almalılar.
  • Son olarak dijital dönüşüm konusunda aksiyon almaya karar verdiyseniz genel dijital dönüşüm modellerine dayanan bir strateji haritası belirleyebilirsiniz.

Workcube Dijital Dönüşüm yolculuğunda size ne sunuyor? Görmek isterseniz lütfen linke tıklayın.

Dijital dönüşüm modellerini ve örnek vakaları çalışmanın bütününde incelemek isterseniz tıklayın.

 -. Özlem Açıkel Turhan .-


02 Mart 2018

Satın almak istiyorum!

Not bırakın, sizi arayalım.

Uzman birine ihtiyacım var!

Size en yakın, en uygun iş ortağını bulun.

Öğrenmek istiyorum!

Workcube eğitim ve yardım merkezini ziyaret edin.

Yardıma ihtiyacım var!

Destek çağrısı yap.