help - Satın Alma Yönetimi
Satın Alma Yönetimi


Satın Alma Yönetimi Ne İşe Yarar?

Satın alma yönetimi modülü, finans, sevk, ürün,stok, fiyat,anlaşmalar,üretim gibi işletmenizin diğer süreçlerini yönettiğiniz modüller ile %100 konsolide çalışır.Workcube’ün farklı dil, para birimi ve vergi hesaplarını desteklemesi sayesinde kolaylıkla global pazarlarla ilişki içerisine girebilir ve mal satın alabilirsiniz.

Workcube Satın alma modülü, en etkin ve optimum maliyetle ham madde, ürün ve hizmet alabilmek için işletmelerin satın alma işlemlerini yönetmelerini sağlar.

Workcube Satın alma modülü ile işletmeniz içerisindeki tüm satınalmaları daha kolay ve etkin bir biçimde yönetme imkanına kavuşursunuz. Satın alma modülü tedarikçilerinizle olan ilişkilerinizi geliştirmenin yanısıra satınalma maliyetlerinizi belirgin bir biçimde düşürür. Ayrıca Satın alma modülü satın alma departmanı çalışanlarının işleri üzerinde yoğunlaşarak, gerçek ve güncel bilgilerle daha iyi ve daha hızlı karar vermelerini sağlar.Workcube otomatik iş akış onayı, elektronik veri transferi (XML ve EDI dahil), e-mail, otomatik fax ve elektronik kataloglar kullanarak satınalma işlemlerinizi hızlı ve pratik bir biçimde yapmanızı sağlar.

Satın alma uzmanları tek bir ekrandan acil sipariş noktasına gelmiş ürünleri, yok stokları, cevap verilecek teklif isteklerini, iç talepleri ve Top 10 Satılan ürün listesini görür. Bu konularla ilgili detay sayfalara tek tıklamayla ulaşır. Özel uyarı sistemi acil sipariş noktasına gelmiş ürünler için sizi çok yönlü olarak (kişisel ana sayfadan, e-mail ile) uyarır.

Bir çalışan farklı opsiyonlar kullanarak bir veya iki tıklamayla bir ürün için arama yapabilir.Workcube Satın alma modülünde ürünler butonuna tıklandığında ürün listesinden her bir ürüne ait stok kodu, barkod, promosyon, elde bulunan stok miktarı ve ürün standart satış fiyatı bilgileri görülebilir. Buradan ürün, stok ve fiyat detaylarına tek tıklamayla ulaşılabilir. Bu sayede satın alma modülü hem işlerinizi pratikleştirir hem stoğunuzda yeteri miktarda var olan ürünlerin satın alınmasını engeller.

Tedarikçileriniz ile olan iletişimi en etkin şekilde sürdürebileceğiniz araçlar sunan satın alma yönetimi modülü, finans, sevk, stok, üretim gibi işletmenizin diğer süreçlerini yönettiğiniz modüller ile %100 konsolide çalışarak, bilgi sisteminizin bütünlüğünü korumanızı sağlıyor.

Kurum içerisinde, çalışanlarınız ihtiyacı olduğu ürün ve hizmetler için iç talep oluşturabilir.Gerekli ürün veya hizmetlerin alımı için talep oluşturabilirsiniz.Gerekli ürün veya hizmetlerin alımı için oluşturduğunuz iç talep, satın alma talebine eklemek üzere teklif oluşturabileceğiniz gibi yeni bir satın alma teklifi de oluşturabilirsiniz.

Workcube satın alma modülü satın alma prosesinin tümüyle entegrasyon halinde olduğu için siparişten ödemeye satın alma prosesinin tüm aşamalarının gerçek zamanlı olarak takibine imkan verir. Çalışanlarınız tek bir sayfa üzerinde siparişin verildiği tarihten, ödeme tarihine kadar tüm sipariş detaylarını bir arada görebilir.

Satın Alma Teklifleri: Tüm satın alma teklifleri bir arada listelenir. Teklif detaylarına anında ulaşılabilir.
Satın alma teklif detayından aynı satın alma için başka hangi tedarikçilerden teklif alındığı da kolaylıkla takip edilebilir.

Satın Alma Siparişleri: Tüm satın alma sipariş detayları bir arada listelenir. Depo, sipariş aşaması bazında ve kelime araması yapılabilir.

Ürün Detayları: Ürünler ile ilgili tüm detay bilgileri

Stok Detayları: Ürüne ait tüm stok detayları

Fiyat Detayları: Ürüne ait tüm alış, satış, rakip vb. fiyat bilgileri

Tedarikçiler: Satın alma uzmanının ilişkide olduğu tüm tedarikçilerin listesi ve tedarikçilere ait üye detay bilgileri

Satın Alma Anlaşmaları: Tedarikçilerle yapılan tüm satın alma anlaşmaları listesi ve detayları

Satın Alma-Teklif Yönetimi ile Neler Yapabilirsiniz?

Workcube satın alma teklifleri ile tek bir teklif kaydı üzerinden birden çok tedarikçiden teklif istenebilir.İstenen ve gelen teklifler tek bir merkezden takip edilir.

Teklif talepleri partner portalde yayınlanarak tedarikçilerin teklif taleplerini görmeleri ve cevaplandırmaları sağlanır. Teklif taleplerinin public portalde de (internet) yayınlanabilmesi sayesinde halka açık online ihaleler gerçekleştirilebilir.

Teklif yönetimi içerisinde, sütun bilgileri parametrik olarak hazırlanabilen ürün basketi bulunur. Bu sayede teklif taleplerinize sınırsız sayıda ürün ve hizmet bilgisi eklerken, görünmesini istediğiniz ürün ve hizmet bilgilerini de (miktar, birim fiyat, seri no, üretici firma, KDV, indirim vb.) bağımsız olarak tanımlayabilirsiniz.

Tekliflere özel ödeme planları hazırlanabilir. Teklifin istendiği ürünler ile ilgili olarak teklif ve sipariş tarihçesine kolaylıkla erişilebilir. Tekliflerle ilgili takipler, olaylar ve belgeler merkezi olarak kayıt ve takip edilir. Teklif yönetiminde teklifler kopyalanarak teklif alma işlemi basitleştirilir. Alınan teklifler otomatik olarak siparişe dönüştürülebilir.

Satın Alma-Sipariş Yönetimi İle Neler Yapabilirsiniz?

Satın alma siparişleri, Workcube’ün finans, sevk, stok, üretim, ürün yönetimi, satın alma, kampanya modülleri ile bire bir entegrasyon içindedir.

Bu sayede sipariş verildiğinde tedarikçi cari hesap kontrolü, ürün stoğu kontrolü, satın alma indirim hesapları vb. işlemler kolaylıkla yapılabilir. Sipariş detayında hesaplanan promosyonlar, özel indirimler sistem tarafından otomatik olarak görüntülenir.

Workcube’de ödemeye satın alma prosesinin tüm aşamalarının gerçek zamanlı olarak takibine imkan verir. Çalışanlarınız tek bir sayfa üzerinde siparişin verildiği tarihten, ödeme tarihine kadar tüm sipariş detaylarını bir arada görebilir.

Ayrıca satın alma sipariş modülü detaylı e-maillerle sipariş konfirmasyonu ve sipariş durum takibi imkanı sunar. Tüm satın alma sipariş detayları bir arada listelenir. Depo, sipariş aşaması bazında kelime araması yapılabilir. Siparişler print edilebilir, PDF’e çevrilerek belge olarak saklanabilir.

Sipariş modülünde sipariş verirken kolaylıkla yeni tedarikçi kaydı oluşturabilirsiniz. Varolan tedarikçiler içerisinden arama yapabilirsiniz. Sipariş sayfasında yer alan linkler sipariş sırasında en sık kullanılan sayfalara (ilgili proje, sipariş karşılama raporu, ödeme detayı, paket bilgisi, ürün satış tarihçesi vb.)  geçişi, takibi ve kayıt girişini kolaylaştırır.

Toplu Sipariş

Satın alma modülü stok durumlarına, lokasyona ve ürün kategorisine göre bir tedarikçiye toplu sipariş verme imkanı sunar. Örneğin bir satınalma uzmanı kendine ait ürün kategorilerinde acil sipariş noktasına gelmiş tüm ürünler için bir tedarikçiye toplu sipariş verebilir. Bu durumda sistem ilgili kategorilerde, acil sipariş noktasında gelmiş tüm ürünler için otomatik bir sipariş ekranı yaratır.

Satın Alma Yönetimi Genel Fonksiyon ve Özellikler

 • Tek bir ekrandan İç talepler / Acil sipariş noktasına gelen ürünler / Yok stoklar / Top10 Ürün (satış) / Cevap verilecek teklif istekleri takibi
 • Tek bir pencereden ürün bilgileri takibi (ürün, satış ve stok modülü ile entegre)
 • Stok kodu / barkod / ürün adı / KDV / fiyat / ürünle ilişkili güncel promosyonlar / stok miktarı
 • İç satınalma talepleri takibi
 • Üretim malzeme ihtiyaç listesi takibi
 • Tedarikçi ve anlaşma bazında satınalma koşulları takibi
 • Kategorilerine göre satınalma koşullarını görüntüleme
 • Mağazadaki ihtiyaçların ilgililere talep edilmesiyle, ihtiyaç duyulan ürünlerin aynı talep detayından, tüm mağazalardaki stok kontrolünün yapılabilmesi.
 • Tüm talepler topluca listelendikten sonra, farklı bir mağazada bulunan stokların sevk irsaliyesiyle ilgili mağazaya aktarımı ve hiçbirmağazanın stoğunda bulunmayan ürünlerin siparişinin verilmesi tek ekran üzerinden yapılabilmektedir.
 • Satınalma süreçlerinin talep, teklif, sipariş ve faturalama yapısının satır bazında, ard arda takip edilebilmesi ve karşılaştırma tablolarıyla belgedeki ürünlerin satır bazında hangi belgeye çekildiğinin raporlanabilmesi.

İç Talep ve Satın Alma Talepleri Fonksiyonları

 • Sınırsız sayıda iç talep,satın alma talebi oluşturma
 • İç talep,satın alma talebi için başlık bilgisi ekleyebilme
 • İç talebi tanımlanmış olan talep eden,talep edilen bilgisi,sevk yöntemi,iş/görev,servis başvurusu,depo,proje ile ilişkilendirebilme
 • İç talep için tanımlanmış olan öncelik durumu,süreç seçebilme
 • İç talep için referans bilgisi,açıklama ekleyebilme
 • İç talep,satın alma talebi için teslim tarihi bilgisi belirtebilme
 • İç talep için aktif,pasif seçeneğini seçebilme
 • Farklı para birimlerinde talep oluşturma
 • Sütun Bilgileri Parametrik olarak hazırlanan ürün basketi
  (Her bir ürüne ait stok kodu, barkod, üretici kodu, ürün ismi, miktar, birim, seri no, fiyat, KDV%, vade, birçok indirim sütunu, satır toplamı, net satır toplamı, ödeme yöntemi, vergi toplamı, son toplam, KDV toplam, teslim tarihi, fiyat toplamı görüntüleme ve otomatik hesaplatma)
 • İç talep,satın alma talebi için satır bazında tanımlanmış olan sınırsız ürün ekleyebilme
 • İç talebi satın alma talebine,sarf fişine,satın alma siparişine,satın alma teklifine dönüştürebilme
 • Satın alma talebini sarf fişine,satın alma siparişine,satın alma teklifine dönüştürebilme
 • İç talep,satın alma talebi karşılama raporunu görüntüleyebilme
 • İç talep,satın alma talebi ile ilgili sistem üzerinden eklenen uyarıları ve onayları görüntüleyebilme
 • İç talep,satın alma talebi ile ilgili güncellenen bilgilerin tarihçesini görüntüleyebilme
 • İç talebi,satın alma talebini kopyalayabilme
 • İç talep,satın alma talebi ilgili belge ekleyebilme, var olan belge ile ilişkilendirebilme ve görüntüleyebilme
 • İç talepleri,satın alma taleplerini filtreleyerek listeleyebilme, yazdırabilme, Word, Excel ve PDF olarak kaydedebilme, mail olarak gönderebilme

Satın Alma Teklifleri Fonksiyonları

Workcube satın alma teklifleri ile tek bir teklif kaydı üzerinden birden çok tedarikçiden teklif istenebilir.İstenen ve gelen teklifler tek bir merkezden takip edilir.

 • Sınırsız sayıda satın alma teklif kaydı,online teklif alma
 • Web sitesindenden teklif isteme süreli olarak teklifi web sitesinde yayınlama
 • Satın alma teklifi başlık bilgisi ekleyebilme
 • Satın alma teklifini tanımlanmış olan sevk yöntemi,ödeme yöntemi,teslim yeri,çalışan,proje ve iş/görev ile ilişkilendirebilme
 • Farklı para birimlerinde teklif alma
 • Sütun Bilgileri Parametrik olarak hazırlanan ürün basketi (Her bir ürüne ait stok kodu, barkod, üretici kodu, ürün ismi, miktar, birim, seri no, fiyat, KDV%, vade, birçok indirim sütunu, satır toplamı, net satır toplamı, ödeme yöntemi, vergi toplamı, son toplam, KDV toplam, teslim tarihi, fiyat toplamı görüntüleme ve otomatik hesaplatma)
 • Satın alma teklifi için tanımlanmış olan öncelik durumu,özel tanım,süreç seçebilme
 • Satın alma teklifi için teklif tarihi ve son tarihi bilgisini belirtebilme(geçerlilik tarihi geçen teklifler güncel satınalma teklifleri listesinde görüntülenmez)
 • Satın alma teklifi için teklif istenen tanımlanmış olan üyeleri ekleyebilme,
 • Satın alma teklifine ek bilgi ekleyebilme,teklifin özet bilgisini görüntüleyebilme
 • Satın alma teklifi için satır bazında sınırsız ürün ekleyebilme,barkod cihazından ürün ekleyebilme
 • Satın alma teklifi ile ilgili sistem üzerinden eklenen uyarıları ve onayları görüntüleyebilme
 • Satın alma teklifi ile ilgili güncellenen bilgilerin tarihçesini görüntüleme
 • Satın alma teklifini otomatik satın alma siparişine,satış teklifine dönüştürebilme
 • Satın alma teklifi ile ilgili harcama detayı ekleyebilme, güncelleyebilme ve görüntüleyebilme
 • Satın alma teklifini kopyalayabilme
 • Satın alma teklifi detayına ilişkili teklifleri ekleyebilme,gelen ve uygun teklifleri görüntüleme
 • Satın alma tekliflerini filtreleyerek listeleyebilme, yazdırabilme, Word, Excel, PDF olarak kaydedebilme, mail olarak yollayabilme

Satın Alma Siparişleri Fonksiyonları

Satın alma siparişleri,Workcube’ün finans, sevk, stok, üretim, ürün yönetimi, satınalma, kampanya modülleri ile bire bir entegrasyon içindedir.

 • Her türlü satın alma siparişi kaydı,Online sipariş verme
 • Satın alma siparişi için başlık bilgisi ekleyebilme
 • Satın alma siparişini tanımlanmış olan tedarikçi çalışanı,siparişi veren kişi ile ilişkilendirebilme
 • Satın alma siparişi için teslim tarihi bilgisini belirtebilme
 • Satın alma siparişini web sitesinde süreli olarak yayınlama
 • Satın alma siparişi için vade bilgisi ekleyebilme ve vade tarihi bilgisi belirtebilme
 • Sütun Bilgileri Parametrik olarak hazırlanan ürün basketi (Her bir ürüne ait stok kodu, barkod, üretici kodu, ürün ismi, miktar, birim, seri no, fiyat, KDV%, vade, birçok indirim sütunu, satır toplamı, net satır toplamı, ödeme yöntemi, vergi toplamı, son toplam, KDV toplam, teslim tarihi, fiyat toplamı görüntüleme ve otomatik hesaplatma)
 • Satın alma siparişi için tanımlanmış olan öncelik ve süreç durumunu seçebilme,siparişi pasif yapma
 • Tedarikçi ile yapılan yürürlükteki anlaşmaları (satın alma koşullarını) anında görme
 • Satın alma siparişini tanımlanmış olan sevk yöntemi,ödeme yöntemi,teslim deposu,iş/görev, aksiyon,proje,yükleme yeri ile ilişkilendirebilme
 • Satın alma siparişi için açıklama,kredi sözleşme bilgisi ekleyebilme
 • Satın alma siparişi için stokları rezerve etme seçeneğini,yurtdışı seçeneğini seçebilme
 • Satın alma siparişi için satır bazında ürün ekleyebilme,barkod cihazından siparişe ürün ekleyebilme
 • Satın alma siparişi için paketleme ve sevkiyat bilgisi ekleyebilme, görüntüleyebilme
 • Satın alma siparişi ile ilgili ek bilgi,not kaydetme,güncellenen bilgilerin tarihçesini görüntüleyebilme
 • Satın alma siparişi ile ilgili sistem üzerinden eklenen uyarıları ve onayları görüntüleyebilme
 • Satın alma siparişi ile ilgili sipariş stok raporu,sipariş karşılama raporunu görüntüleyebilme
 • Satın alma siparişi ile ilgili anlaşma/koşullarını görüntüleyebilme, güncelleyebilme
 • Satın alma siparişi ile ilgili harcama detayı ekleyebilme, güncelleyebilme ve görüntüleyebilme
 • Anlaşma koşullarına göre sipariş tutarında otomatik hesaplama (Fatura altı iskontosu, sipariş tutarına göre puan, miktara veya tutara göre ürün iskontosu ve ürün başına puan hesaplama vb.)
 • Satın alma siparişi ile ilgili belge ekleyebilme, var olan belge ile ilişkilendirebilme, güncelleyebilme ve görüntüleyebilme,satın alma siparişi ile ilgili üye hesap özet bilgilerini görüntüleyebilme
 • Satın alma siparişi için fatura kesebilme,satın alma siparişi üzerinden satış siparişi oluşturma
 • Satın alma siparişini kopyalayabilme
 • Satın alma siparişlerini filtreleyerek listeleyebilme, yazdırabilme,Word, Excel, PDF olarak kaydedebilme, mail olarak yollayabilme

Toplu Sipariş Verme Fonksiyonları

Satın alma modülü stok durumlarına, lokasyona ve ürün kategorisine göre bir tedarikçiye toplu sipariş verme imkanı sunar. Örneğin bir satınalma uzmanı kendine ait ürün kategorilerinde acil sipariş noktasına gelmiş tüm ürünler için bir tedarikçiye toplu sipariş verebilir. Bu durumda sistem ilgili kategorilerde, acil sipariş noktasında gelmiş tüm ürünler için otomatik bir sipariş ekranı yaratır.

 • Filtreleme alanlarına göre iç taleplerini listeleyebilme
 • Cari hesap,teslim yeri,teslim tarihi,fiyat listesi bazında toplu satın alma siparişi oluşturma
 • Satır bazında talep/sipariş seçebilme ve toplu sipariş oluşturabilme
 • Talep ve siparişleri filtreleyerek listeleyebilme, yazdırabilme,Word, Excel,PDF olarak kaydedebilme, mail olarak yollayabilme

Satın Alma modülü üzerinden,Üyelerinizi,Ürünlerinizi,Stoklarınızı yönetebilirsiniz.

Ürünler

 • Ürün ekleyebilme ve güncelleyebilme
 • Ürünleri filtreleyerek listeleyebilme, yazdırabilme, Word, Excel, PDF olarak kaydedebilme, mail olarak yollayabilme

Stoklar

 • Stokları filtreleyerek listeleyebilme, yazdırabilme, Word, Excel, PDF olarak kaydedebilme, mail olarak yollayabilme
 • Barkod bilgisiyle ürün arayabilme

Üyelerim

 • Kişiye bağlı üyeleri kelimeye göre görüntüleme ve Word, Excel, PDF olarak kaydedebilme, mail olarak yollayabilme, yazdırabilme

Satın Alma Koşulları

 • Satın alma koşullarını filtreleyerek çalıştırabilme
 • Koşulu firma, cari hesap, tarih aralığı seçerek kopyalayabilme


20 Temmuz 2017

Satın almak istiyorum!

Not bırakın, sizi arayalım.

Uzman birine ihtiyacım var!

Size en yakın, en uygun iş ortağını bulun.

Öğrenmek istiyorum!

Workcube eğitim ve yardım merkezini ziyaret edin.

Yardıma ihtiyacım var!

Destek çağrısı yap.